Milorad Dodik je ponovno u hiperinflaciji kontradiktornih izjava i stavova, a sada je ponovno revidirao svoje stavove po pitanju Centralne izborne komisije i održavanja izbora i ukazao na to da će poštovati odluke i Suda Bosne i Hercegovine i CIK-a.
Na pitanje novinara Glasa Srpske na koji način će biti završena priča o presudi, imajući u vidu i dio o zabrani kandidovanja i konstataciju novinara da je teško zamisliti u praksi da RS provede izbore 2026. godine po svom zakonu, Dodik je dao odgovor u kojem je odstupio od niza svojih ranijih stavova.
“Tačno je da su stvari neizvjesne. Jer, oni meni mogu da zabrane kandidaturu putem CIK-a. Hipotetički govorim sada, eto i da mi zabrane kandidaturu, biće kandidat neko drugi u ime vladajuće koalicije i pobijediće. I onda ću ja biti premijer. Ne mogu mi zabraniti da budem premijer, a za njih je to opasnije nego da sam predsjednik. Ponavljam, govorim hipotetički. Tačno je i da su nam uzurpirali pravo na izbore za parlament Srpske i predsjednika kao i lokalne izbore na teritoriji Srpske. Šta CIK ima s tim?”, kazao je Dodik.
Iz pozicije politike koju propagira Dodik u ovoj izjavi se vidi niz nedosljednosti.
Prije svega, Milorad Dodik je već više puta ponavljao da on ne priznaje Sud Bosne i Hercegovine i njegove odluke, a Narodna skupština RS-a je donijela zakone, koji je Ustavni sud privremeno suspendovao, kojima su trebale biti ukinute ovlasti državnog suda nad prostorom ovog entiteta.
Treba istaći i da je priča o tome da ne priznaje odluke Suda pala u vodu već i nakon što su njegovi advokati podnijeli žalbu na prvostepenu presudu.
Dodik govoreći o tome da u slučaju zabrane kandidovanja rješenje da će neko drugi biti kandidat SNSD-a, zapravo implicitno i lično priznaje Sud Bosne i Hercegovine, Izborni zakon BiH i Centralnu izbornu komisiju.
Dalje, ova izjava osim toga što je direktno pokazuje Dodikove sumnje u zakone koji se tiču rada sudstva, pokazuje i manjak odlučnosti u provođenju ranije usvojenog entitetskog izbornog zakona. Prema ovome zakonu entitet bi bio nadležan za organizovanje izbora za NSRS i predsjednika RS-a, dok bi CIK organizovao izbore za Predsjedništvo i Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine.
Napravio je Dodik i omašku u tumačenju zakona u kojem je rekao da mu odlukom Suda Bosne i Hercegovine ne može biti zabranjeno da bude premijer RS-a.
Naime, u prvostepenoj presudi Dodik je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja javnih funkcija.
Sud Bosne i Hercegovine je nakon prvostepene presude objasnio da ona znači zabranu obavljanja svake političke funkcije, a ne samo funkcije predsjednika RS-a.
“Radi velikog interesa javnosti, Sud Bosne i Hercegovine pojašnjava da su pravne posljedice osude, za krivično djelo za koje je optuženi Milorad Dodik nepravosnažno oglašen krivim, taksativno navedene u odredbi člana 203.a stav 5. Krivičnog zakona BiH, i to na sljedeći način”:
(5) U skladu s članovima 113. i 114. ovog Zakona, osuda za krivična djela iz stava (1) ovog člana ima za pravnu posljedicu osude: a) prestanak službene dužnosti i prestanak zaposlenja; b) oduzimanje odlikovanja; c) zabranu vršenja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz javnih sredstava; i d) zabranu sticanja službene dužnosti u zakonodavnom, izvršnom, pravosudnom, upravnom ili bilo kojem organu koji se u cijelosti ili djelimično finansira iz javnih sredstava.
Dakle, ukoliko Dodik pravosnažno bude osuđen kao u prvostepenoj presudi, neće moći obnašati bilo koju javnu funkciju i to će se primjenjivati po automatizmu sile zakona.
Milorad Dodik je u samo jednom intervjuu totalno okrenuo ono što je do sada tvrdio, ali ne treba padati u zamku toga da je ovo naznaka promjene Dodikove politike u smislu poštovanja Ustava i odluke pravosudnih organa. Ovdje se radi o klasičnom politikanstvu, ali i pokazuje to da Dodika ne vodi neka odlično zacrtana strategija nego je spreman na razne improvizacije.
Dodik i dalje strahuje od pravosudnih institucija Bosne i Hercegovine, a na njima je da pokažu snagu i pošalju poruku jednake primjene zakona za sve građane Bosne i Hercegovine bez obzira na njihov politički položaj.
(klix.ba)