Priprema za operaciju obuhvata niz važnih koraka, uključujući preoperativnu procjenu i razgovor sa ljekarom, kako bi se osigurala bezbjednost pacijenta. Međutim, mnogi su iznenađeni kada saznaju kako zapravo funkcioniše anestezija.
Anesteziolog sa Jutjub kanala Medical Secrets objasnio je da anestezija nije isto što i spavanje. Umjesto toga, pacijentima se daje lek koji potpuno isključuje mozak, čineći ih nesvjesnim i onemogućavajući osjećaj bola. U nekim slučajevima, dodatno se primjenjuju lijekovi koji paralizuju tijelo, kao i oni koji brišu sjećanja kako bi se smanjila anksioznost i rizik od posttraumatskog stresa (PTSP) tokom anestezije.
Iako mnogi vjeruju da anestezija “uspava” pacijenta, Nacionalni instituti za zdravlje pojašnjavaju da stanje izazvano anestezijom nije isto što i san. U istraživanju se navodi da postoje osnovne fiziološke razlike koje potvrđuju ovu tvrdnju.
Komentari pacijenata nakon saznanja o stvarnoj prirodi anestezije ukazuju na njihovo iznenađenje i zabrinutost. Jedan od komentara opisuje iskustvo operacije srca, gdje je mozak pacijenta bio budan, ali tijelo paralizovano, što je izazvalo osjećaj zastrašujuće nesigurnosti.
Ova otkrića ukazuju na složenost anestezije, koja je i dalje ključna za sigurno izvođenje operacija. Iako većina pacijenata uspješno prolazi kroz ovaj proces, medicinski radnici nastoje minimalizirati rizike i osigurati što sigurnije iskustvo za sve.
Iako anestezija omogućava mnoge operacije, preporučuje se da se u stanje potpune nesvijesti ulazi samo kada je to neophodno.