Petogodišnja djevojčica iz Beograda nedavno je primljena u Institut za majku i dijete zbog sumnje na upalu limfne žlijezde. Međutim, nakon detaljnih pregleda, liječnici su dijagnosticirali papilarni karcinom štitne žlijezde u uznapredovalom stadiju. Prvu operaciju su obavili prije sedam dana, a danas je obavljena i druga operacija, koja je bila neophodna zbog opsežnosti tumora.
Zahvaljujući timu stručnjaka iz Instituta za majku i dijete te Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, djevojčica je uspješno podvrgnuta dvjema operacijama koje su ukupno trajale gotovo osam sati. Dr Miloš Vasić, specijalista dječje kirurgije, ističe da je prilikom prvih pregleda postojala sumnja na ozbiljno oboljenje, a ultrazvukom je potvrđeno da se tumor proširio na cijeli lijevi dio vrata, zahvatio štitnu žlijezdu te se širio i na desnu stranu.
Multidisciplinarni tim liječnika, uključujući pedijatre, endokrinologe, onkologe, kirurge i anesteziologe, brzo je odlučio da djevojčica bude hitno operirana. S obzirom na ozbiljnost stanja, operacija je podijeljena na dva dijela. Kako bi se osigurala sigurnost glasnica i spriječili problemi s fonacijom, korišten je neuromonitoring tijekom obje operacije.
Najveći izazov nakon operacije predstavlja mogućnost razvoja hipoparatireoidizma, koji može nastati uslijed oštećenja paratiroidnih žlijezda, a stručnjaci su se posvetili preciznoj hirurškoj tehnici kako bi minimizirali ove komplikacije. Dr Ivana Fajerta, specijalistkinja anestezije, objasnila je da je anestezija bila posebno prilagođena potrebama ovog složenog zahvata, uz stalno praćenje stanja glasnica.
Profesor dr Aleksandar Vlahović, upravnik Klinike za hirurgiju, naglasio je da je riječ o prvoj operaciji takve vrste u ovom dijelu regije koja je izvedena uz pomoć neuromonitoringa za dijete u tako mladoj dobi. Prva operacija trajala je četiri i pol sata, dok je druga bila nešto duža, trajući više od tri sata. Iako je postoperativni tok dobar, djevojčica će morati proći daljnji tretman, uključujući terapiju jodom.