Košarac poručio da bez saglasnosti Vlade RS-a nema odlučivanja
Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, obrazložio je zbog čega su ministri SNSD-a glasali protiv usvajanja dnevnog reda, čime je propala sjednica Vijeća ministara.
Kako tvrdi, ključni motiv bio je spriječiti preglasavanje i, kako kaže, pokušaj da se formira “nekakva koalicija koja bi na neustavan način imenovala pregovarača”.
“Da se raspravljalo o zakonima, mi bismo bili preglasani. Nećemo to dozvoliti, blokiramo napad na RS i to ne dozvoljavamo”, poručio je Košarac.
Naglasio je da će Vlada Republike Srpske dati svoje mišljenje o predloženim evropskim zakonima, te odbacio tvrdnje da SNSD usporava evropski put Bosne i Hercegovine. Po njegovom mišljenju, bez ove stranke ne bi bilo “nijednog iskoraka”.
“Nemamo problem sa napadima, ali sve što nije usaglašeno sa Vladom RS-a, neće biti razmatrano na Vijeću ministara BiH”, dodao je.
Ustvrdio je i da se neće dopustiti prenos nadležnosti na državne institucije, te uputio političku poruku Trojci: “Vodite računa o FBiH jer gubite izbore.”
“Mi ne blokiramo već branimo institucije RS-a”, zaključio je Košarac.
Podsjetimo, na današnjem dnevnom redu nalazile su se tri ključne tačke: odluka o uspostavi Ureda glavnog pregovarača BiH s EU, Zakon o VSTV-u te izmjene i dopune Zakona o Sudu BiH – sve dio obaveza koje BiH mora ispuniti na evropskom putu.
(CH)
BONUS VIDEO: Donosimo premijeru prve epizode serijala “Jedinstvo kroz vrijeme”, projekta koji bilježi autentična svjedočanstva ljudi zaslužnih za najblistavije stranice crveno-bijele historije.
BOSNU VIDEO:












