Home Vijesti Regija Vučić s Izraelom u tajnosti sklopio dogovor i kupio tone oružja, iznos...

Vučić s Izraelom u tajnosti sklopio dogovor i kupio tone oružja, iznos je golem! Evo popisa, čeka se odgovor Hrvatske

Izrael je država čije je moderno postojanje, još od osnivanja 1948. godine, obilježeno sigurnosnim izazovima i permanentnim osjećajem prijetnje. Ta geopolitička realnost značajno je oblikovala i strukturu izraelske ekonomije, posebno tehnološkog sektora. Jedan od najvažnijih stubova tog sektora jest vojno‑industrijski kompleks, a njegova ključna komponenta je kompanija Elbit Systems. Ako postoji ime koje gotovo neizbrisivo simbolizira izraelsku kombinaciju vojne doktrine i tehnoloških inovacija, onda je to upravo Elbit.

Ova kompanija danas spada u red vodećih globalnih proizvođača vojnih tehnologija i rješenja, s posebnim naglaskom na elektroniku, avijacijske i kopnene sisteme, kao i “digitalizaciju bojišta”. No, Elbit nije samo priča o tehnološkom napretku. Ona je i priča o globalnim interesima, izvozu oružja i politiziranoj trgovini, te o kontroverzama koje prate skoro svaku odluku o kupovini ili upotrebi njenog naoružanja.

I baš ta izraelska kompanija Elbit Systems nedavno je dospjela u središte svjetske i regionalne javnosti nakon što su ugledni izraelski, ali i međunarodni mediji objavili potvrdu golemog vojnog posla sklopljenog sa Srbijom. O svemu je pisao i ‘Times of Israel‘.  Vrijednost ovog ugovora procjenjuje se na oko 1,63 milijarde dolara, što ga čini jednim od najznačajnijih obrambenih ugovora ikad sklopljenih između Srbije i nekog stranog proizvođača vojne opreme. Najveći je, pak, onaj s Francuskom i kupnja 12 novih Rafala za 2,7 milijardi dolara.

Ovim novim potezom, Srbija započinje novi ciklus modernizacije svoje vojske, koji bi mogao imati dugoročne posljedice, ne samo za njezine oružane snage, već i za (ne)stabilnost na Balkanu.

image

 

image

Ugovor uključuje čitav niz najsuvremenije opreme, ponajprije najveću Elbitovu bespilotnu letjelicu Hermes 900, koja je prethodno bila namijenjena isključivo vojskama s najvišim tehnološkim standardima. Ova napredna platforma omogućuje dugotrajna izviđanja i izvršavanje raznovrsnih misija, uključujući nadzor, kontrolu granica i, po potrebi, djelovanje s precizno vođenim naoružanjem. Osim dronova, suradnja podrazumijeva i isporuku sofisticiranih sustava za elektroničko ratovanje, dugometnih preciznih raketa, sustava za noćno promatranje i termoviziju te zapovjedno-komunikacijskih platformi namijenjenih digitalizaciji bojišta i optimizaciji zapovijedanja.

Prvi izvještaji, objavljeni prošli tjedan na izraelskim financijskim burzama i u medijima, nisu navodili ime europske države-kupca, pozivajući se na zahtjev klijenta za povjerljivošću. Ipak, nekoliko dana kasnije informacije su se počele objavljivati i izvan burzovnih krugova, najprije u izraelskim, potom i u srbijanskim i međunarodnim medijima: Srbija je ta koja je dogovorila nabavu modernih oružnih sustava iz Izraela. Potvrdu su dali ugledni portali Calcalist, Ynet, The Jerusalem Post, Times of Israel, kao i niz analitičara vojne industrije i sigurnosnih stručnjaka.

image

Novija vrsta drona Hermes Elbit Systemsa

Eric Piermont/Afp
image

Elbit Systems prodaje i jako skupu i multifunkcionalnu kacigu IronVision koja vidi i ispod oklopa, služi za noćni vid, ima u sebi ‘dojavni‘ centar, jako je praktična

Jack Guez/Afp

Osim vojne koristi, ugovor očito ima i značenje strateškog partnerstva, jer uključuje i transfer tehnologije, stručnu obuku i industrijsku suradnju koja bi mogla imati širi gospodarski utjecaj. Stručnjaci procjenjuju da će kompletiranje isporuke Elbitovih sustava biti razvučeno u razdoblju od nekoliko godina, što jamči dugoročnu modernizaciju srpske vojske i njezinu usklađenost s najvišim zapadnim standardima u pogledu digitalizacije, borbene učinkovitosti i kapaciteta za brzo donošenje odluka na suvremenom bojištu.

Motivacija Srbije za ovako veliki iskorak očito je povezana s željom da dominira na Balkanu i da pokaže susjedima kako su najmoćnija sila u regiji. Tu se prije svega misli na Hrvatsku. No, i na Albaniju, ako ćemo suditi po televizijskim emisijama poput Kurir TV, prorežimske medijske kuće.

Naime, u toj balkanskoj državi uz represivni aparat punom parom i zadivljujućom agilnošću radi i propagandna mašinerija. Sve zabrinutijem Vučiću u vremenima nevolje ta dva sektora preostaju kao najpouzdaniji aduti za održavanje svoje vlasti. Dok prvi služi za zastrašivanje onih koji se usuđuju prosvjedovati na ulicama svojih gradova, drugi služi za pranje mozga građana Srbije. Stari je recept da režim širenjem kipteće mržnje prema susjedima zamagljuju oči svog stanovništva pred problemima koje isti taj režim stvara u svom dvorištu.

image

Termalno oružje kompanije Elbit Systems

Jack Guez/Afp
image

Termalno oružje kompanije Elbit Systems

Jack Guez/Afp

– Razgovaramo o scenariji koji se mogu dogoditi u budućnosti. Potpisan je sporazum o vojnoj suradnji Zagreba, Prištine i Tirane. Jedini cilj tog saveza je vojni napad na Srbiju. Možda na Kosovo i Metohiju, možda na Republiku Srpsku, ne znamo još, vidjet ćemo – raspreda voditeljica emisije i potom zadivljenom gledateljstvu predstavlja svoje uvažene goste, pita čak treba li Srbija očekivati napad od Hrvatske i Albanije?! Kasnije se aludira da je napad Hrvatske zaista moguć…

Sve luđe od luđega, pa zbog čega bi Hrvatska napada Srbiju, navodi se u komentarima. No, voditeljica ustraje u ratnom narativu, čak se na ekranu vidi da su novinari Kurira bili u Kninu, kažu da je to bio “PUT KURIRA U SREDIŠTE PAKLA”.

Odluka o kupnji naoružanja nije prošla bez komentara regionalnih i europskih analitičara. Postavlja se pitanje kako će ovaj veliki ugovor utjecati na ravnotežu snaga na Balkanu, gdje je u posljednjim godinama prisutna prava utrka u modernizaciji vojnih sustava – ne samo među državama bivše Jugoslavije, nego i u širem europskom okruženju. Ulazak napredne izraelske vojne tehnologije u srbijanske oružane snage sigurno će biti budno praćen u susjedstvu, ali i među europskim i američkim partnerima.

image

Oružje kompanije Elbit Systems

Emmanuel Dunand/Afp
image

Oružje kompanije Elbit Systems

Fabrice Coffrini/Afp

Zanimljivo je istaknuti i dimenziju međunarodnog etabliranja izraelske obrambene industrije: Elbit je time još jednom potvrdio poziciju globalnog lidera u inovacijama i izvozu napredne vojne tehnologije, a Srbija postala najnoviji europski korisnik ovih sustava. Uvjerenje kompanije da zadrži identitet klijenta u tajnosti pokazuje i koliko su takvi ugovori često osjetljivi u međunarodnim odnosima, osobito kad je riječ o nesvrstanim, vojno neutralnim ili regionalno važnim državama.

Ugovor Srbije i Elbita predstavlja važan presedan – ne samo zbog svoje financijske vrijednosti, nego i zbog poruka koje šalje o smjeru daljnje modernizacije oružanih snaga i transformaciji načina obrane. Bit će zanimljivo pratiti provedbu ugovora i odgovor drugih zemalja regije na ovaj srpski iskorak u tehnološki najvišu ligu suvremenog ratovanja. Vojska Republike Srbije, zahvaljujući ovom paketu, dobit će pristup alatima i platformama ravnim najnaprednijim članicama NATO-a, što bi moglo, navode analitičari, bitno promijeniti dugoročnu vojnu ravnotežu Balkana.

Još o Elbitu…

Elbit Systems osnovan je krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća, u periodu kada je Izrael ubrzano razvijao vlastitu vojnu industriju. Nakon Šestodnevnog rata 1967. postalo je jasno da se država ne može oslanjati samo na uvoz oružja, već da mora imati sposobnost samostalnog razvoja i proizvodnje sofisticiranih tehnologija. Upravo u toj atmosferi niču kompanije kao što su Elbit.

U početku, Elbit se fokusirao na razvoj avioelektronike – tzv. “avionike”. Ideja je bila modernizacija izraelskih lovačkih aviona, mnogi od kojih su tada bili modificirane verzije francuskih ili američkih modela. Elbit je radio na elektronskim komandnim sistemima, kompjuterima za gađanje, te komunikacijskim uređajima. Već tokom sedamdesetih, kompanija je osvojila reputaciju inovatora u avionici, naročito u integraciji digitalnih rješenja u kabine borbenih aviona.

Osamdesetih godina Elbit proširuje obuhvat svog rada na kopnene sisteme, bespilotne letjelice i komandno‑informatičke mreže. Rijetko koja kompanija u to vrijeme mogla se pohvaliti sličnim nivoom diverzifikacije. Upravo tada počinju prvi koraci na polju tzv. sistemskog ratovanja, gdje cilj nije proizvoditi samo jedno oružje, već čitav integrisani paket rješenja koja povezuju komunikaciju, nadzor, komandnu infrastrukturu i sama oružja.

Do devedesetih godina Elbit Systems prerasta u globalnog izvoznika, sa značajnim ugovorima širom Latinske Amerike, Europe i Azije. Izrael se u tom periodu profilira kao jedan od pet najvećih svjetskih izvoznika oružja, a Elbit daje ogroman doprinos tom statusu.
Izrael je pionir u tehnologiji dronova, a Elbit je odigrao ključnu ulogu u tom razvoju. Njihove platforme, poput “Hermes” serije, koriste se za izviđačke misije, ali i za borbene zadatke. Elbitovi dronovi izvoze se u više desetina zemalja širom svijeta i predstavljaju jedno od centralnih oružja modernih sukoba.

Kompanija razvija i različite elektronske komponente za tenkove, oklopna vozila, artiljeriju i pješadijsku opremu. Digitalizacija bojišta podrazumijeva da vojnici imaju kompjuterski integrirane sisteme za navigaciju, komunikaciju i koordinaciju u realnom vremenu.

image

Često se i prosvjeduje protiv te kompanije…

Elbit Systems, izraelska tvrtka za obrambene tehnologije, suočava se s brojnim kritikama i optužbama iz različitih izvora diljem svijeta. Najčešće kritike odnose se na moguću miješanost u ratne zločine i kršenje ljudskih prava: Organizacije za ljudska prava optužuju Elbit Systems za sudjelovanje u izraelskim vojnim operacijama koje su rezultirale civilnim žrtvama i destrukcijom infrastrukture u Gazi, gdje su njihovi sustavi korišteni u napadima koje mnogi opisuju kao ratne zločine protiv palestinskog stanovništva.

Sporni izvozi oružja: Elbit se kritizira zbog izvoza vojne opreme režimima optuženima za represiju i kršenje ljudskih prava, uključujući Filipine, Mjanmar, Indiju, Indoneziju (Zapadna Papua), Kamerun i druge zemlje. Njihova oprema korištena je protiv civilnog stanovništva, etničkih manjina i prosvjednika.

Optužbe za korupciju i profesionalne propuste: Elbit Systems povezuje se s nekoliko slučajeva korupcije i tehničkih neuspjeha, primjerice u Danskoj, Švicarskoj i Australiji — od kašnjenja isporuke bespilotnih letjelica, tehničkih kvarova (poput pada drona u Indiji), do nesigurnih i hakiranju podložnih sustava.

Aktivističke grupe u Ujedinjenom Kraljevstvu i širom Europe organizirale su upade i prosvjede protiv Elbita.

Zbog svega navedenog, brojne organizacije, uključujući norveški mirovni fond, isključile su Elbit iz investicijskih portfelja, a civilne udruge i aktivisti pozivaju na globalni bojkot kompanije zbog potencijalnog sudjelovanja u sustavnom kršenju ljudskih prava i ratnim zločinima.

(slobodnadalmacija.hr)