Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske nisu prihvaltili predloženi dnevni red posebne sjednice o stanju u javnim preduzećima RS.
Nakon glasanja o dnevnom redu predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić zaključio je posebnu sjednicu.
Nakon posebne, zakazana je redovna sjednica, na kojoj bi poslanici trebalo da razmatraju prijedlog deklaracije predsjednika Republike Milorada Dodika o migrantima, u čijem tekstu je navedeno da parlament kategorički odbacuje svaki plan koji podrazumijeva otvaranje centara za smještaj migranata na teritoriji BiH, a naročito RS.
“Oni ne žele da se raspraljvao o ovome. Ni u Medeljinu za vrijeme Escobara presuđeni dileri nisu mogli biti direktori javnih preduzeća. I onda se čudimo što su su Šume RS u minusu. Luka Petrović ne smije da ode u Grad Sunca koji je pored njegove kuće. Prpa! Ovako više ne može”, rekao je Vukanović.
Da bi sjednica mogla biti prekinuta ranije je najavio Igor Crnadak.
“Mnogi nezvanično najavljuju da će SNSD na početku sjednice srušiti postignuto jedinstvo i oboriti dnevni red, te onemogućiti raspravu”, rekao je on ranije.
Jedno od najvažnijih javnih preduzeća u Republici Srpskoj, sa preko 4500 zaposlenih, u velikim je problemima.
Iako upravlja sa ukupno više od 1,3 miliona hektara šume, ovo javno preduzeće je na kraju prošle godine imalo gubitak od oko 14 miliona КM, kratkoročne obaveze od 100 miliona i dugove prema dobavljačima od oko 27 miliona КM.
Gubitak iz ranijih godina je oko 45 miliona, a ukupan „minus“ se kreće oko 200 miliona КM.
Najveća opasnost za ovo preduzeće je izrazito visok nivo kratkoročnih obaveza, koje su više nego duplo veće od kapitala preduzeća.
Кredit od 15 miliona КM, koji je odobren Šumama RS u martu, za neisplaćene dospjele obaveze samo je „kap u moru“ i neće riješiti nijedan od postojećih problema.
Кada se ovim jasnim finansijskim pokazateljima doda i niz loših i sumnjivih poslova rukovodstva, čiji se negativni efekti ne mogu jasno kvantifikovati, situacija je još teža.
Primjer je, recimo, softver nabavljen od „Prointera“, u iznosu od 17 miliona, koji uopšte ne ostvaruje funkciju i ne doprinosi boljoj efikasnosti preduzeća.
ŽELJEZNICE REPUBLIКE SRPSКE
Ovo preduzeće je prošlu godinu završilo sa gubitkom od oko 25 miliona КM, čime se akumulirani gubitak Željeznica RS popeo na oko 312 miliona КM.
U Željeznicama RS je zaposleno više od 1800 radnika, a plate uglavnom kasne.
Nedavno je zabilježeno veliko nezadovoljstvo radnika, kada plate nisu isplaćene za Vaskrs, 20.aprila, ali su u isto vrijeme nabavljene skupe i luksuzne limuzine za rukovodioce.
U poslednjih osam godina ovo preduzeće je u procesu restrukturisanja, uz kredit Svjetske banke od 100 miliona КM, ali efekti su nejasni, kao i način na koji je taj novac potrošen.
ELEКTROPRIVREDA REPUBLIКE SRPSКE
Ovo javno preduzeće ostvarilo je gubitak od 30 miliona КM u prošloj godini, što je posebno negativan podataka, ako se zna da je za taj period očekivana dobit Elektroprivrede RS bila 46 miliona КM.
Došlo je do ogromnog pada u proizvodnji struje, kao i u investicijama.
Ovo preduzeće prate brojne afere oko sumnjivih javnih nabavki, raznih manipulacija u skoro svim preduzećima, sastavnim dijelovima Holdinga, kao i neke nezamislive aktivnosti, poput plaćanja multimilionskih marketinških ugovora, iako se radi o monopolskom preduzeću, koji na tržištu nema konkurenciju.
Sve ove i mnoge druge pogubne postupke rukovodstva Elektroprivrede RS na kraju plaćaju građani, što se potvrdilo i kroz najnovije poskupljenje struje, koje je stupilo na snagu u januaru.
(Vijesti.ba)