Home Vijesti Svijet SAD poslao nadzvučne bombardere u Japan

SAD poslao nadzvučne bombardere u Japan

SJEDINJENE Američke Države rasporedile su nadzvučne bombardere B-1B u Japan, koji je jedan od ključnih savezničkih partnera na zapadu Tihog oceana, kako bi dodatno učvrstile stabilnost u tom strateški osjetljivom području, piše Newsweek.

Japan se nalazi unutar tzv. “prvog otočnog lanca”, koji je dio američke pomorske strategije s ciljem ograničavanja vojnog pristupa Rusije i Kine Tihom oceanu. U Japanu se ujedno nalazi najveći broj američkih vojnika izvan SAD-a, što služi kao sredstvo odvraćanja protiv nuklearno naoružane Sjeverne Koreje i drugih američkih protivnika.

Newsweek je poslao upite kineskoj i ruskoj vojsci, no do objave članka nije dobio odgovor. Veleposlanstvo Sjeverne Koreje u Pekingu nije odgovorilo na pisani upit.

Bombarder B-1B, poznat i pod nadimkom Lancer, redovito djeluje na zapadu Tihog oceana, gdje provodi demonstracije sile s američkim saveznicima i partnerima. U utorak su dva B-1B bombardera sudjelovala u obuci s južnokorejskim borbenim zrakoplovima iznad Korejskog poluotoka.

Može ponijeti do 34.000 kilograma bombi i projektila

Lancer može ponijeti najveći konvencionalni borbeni teret u američkom ratnom zrakoplovstvu, do 34.000 kilograma bombi i projektila, navodi se u službenom tehničkom opisu. Ima međukontinentalni dolet i može letjeti brzinom od 1.2 Macha, brže od zvuka.

Ova flota trenutno nije opremljena za nuklearne misije, no njezino raspoređivanje dolazi nakon što su uoči najavljene vojne parade u formaciji primijećeni kineski bombarderi H-6N, sposobni za nošenje nuklearnog oružja.

Zapovjedništvo američkog ratnog zrakoplovstva za područje Pacifika objavilo je da su dva B-1B bombardera u utorak sletjela u zračnu bazu Misawu u Japanu, kamo su stigla iz matične baze Dyess u Teksasu. Riječ je o misiji nazvanoj Bomber Task Force 25-2.

“Spremni da djeluju bilo kad i bilo gdje”

Kako je navedeno u priopćenju, bombarderi sudjeluju u obuci i misijama strateškog odvraćanja s ciljem jačanja stabilnosti u indopacifičkoj regiji i održavanja sposobnosti “brzog i odlučnog odgovora” na sve prijetnje.

Ovo je druga misija američkih bombardera u zapadnom Pacifiku ove godine. U siječnju su četiri B-1B bombardera poslana na američki teritorij Guam u sklopu misije Bomber Task Force 25-1. Zadnje raspoređivanje ujedno je prva rotacijska misija bombardera ove vrste u Japanu, navodi američko pacifičko zapovjedništvo.

Pukovnik zrakoplovstva Christopher Travelstead, operativni direktor 9. ekspedicijske eskadrile bombardera, rekao je da takve misije osiguravaju stalnu uvježbanost posada B-1B bombardera i njihovu spremnost da “djeluju bilo kad i bilo gdje kako bi obranili američke interese i podržali saveznike”.

Nevidljivi bombarderi B-2, sposobni za nošenje nuklearnog oružja, raspoređeni u Indijskom oceanu

Ranije ovog mjeseca američko je zrakoplovstvo poslalo i dvije postrojbe borbenih zrakoplova u japansku zračnu bazu Kadenu. Za razliku od baze Misawe, koja se nalazi na jednom od glavnih japanskih otoka, Kadena je smještena na otoku Okinawi, bliže Kini.

Uz B-1B bombardere američko zrakoplovstvo rasporedilo je i do šest nevidljivih bombardera B-2, sposobnih za nošenje nuklearnog oružja, na otok Diego Garciju u Indijskom oceanu, strateški važno mjesto za eventualne izravne napade na Iran ako propadnu nuklearni pregovori.

Ostaje vidjeti hoće li SAD rasporediti dodatne postrojbe unutar tzv. prvog otočnog lanca. Osim borbenih zrakoplova i bombardera stacioniranih u Japanu, trenutno su u zapadnom Tihom oceanu raspoređena i dva američka nosača zrakoplova, prema tjednom izvještaju Newsweeka.

(index.hr)