Home Vijesti BiH Da li će Dodik uspjeti u svojoj namjeri: Sudu svjedoci ne trebaju?

Da li će Dodik uspjeti u svojoj namjeri: Sudu svjedoci ne trebaju?

Milorad Dodik u sudnicu bi trebao 29. januara/Senad Gubelić

Sud presudu može da zasniva na svom tumačenju pravnih pitanja, a nikako na iskazima svjedoka saslušanih u predmetu protiv Dodika i Lučića.

Hoće li Sud Bosne i Hercegovine udovoljiti zahtjevu odbrane Milorada Dodika, predsjednika entiteta RS, da se suđenje koje se protiv njega i Miloša Lukića, bivšeg direktora Službenog glasnika RS-a, a zbog nepoštivanja odluka Christiana Schmidta, visokog predstavnika u BiH, ponovi.

Stručnjaci se slažu u jednom, a to je da Sud BiH svakako može udovoljiti zahtjevu odbrane, ali i ne mora, te da ukoliko se suđenje obnovi, onda je sav teret na sutkinji koja će voditi taj proces kako se on bespotrebno ne bi razvlačio.

Tri pitanja

Milan Blagojević, profesor ustavnog prava, za Oslobođenje kaže da Sud BiH treba da odgovori na pitanja koja su čisto pravna: Je li Christian Schmidt visoki predstavnik ili nije, da li visoki predstavnik ima pravo da državi, članici UN-a, nameće svoju volju kao zakon i da li je Milorad Dodik, predsjednik RS-a, potpisujući 7. jula ukaz, prekršio Schmidtov zakon koji je stupio na snagu 2. jula 2023. godine.

– Sud svoju presudu može da zasniva samo na svom tumačenju ovih čisto pravnih pitanja, a nikako na iskazima svjedoka koji su saslušani. I to govori o apsurdu da je Sud BiH u ovom predmetu saslušao svjedoke koje nije bilo ni potrebno saslušavati, čime je Sud samo odugovlačio postupak. Da zaključim, ako Sud odgovori na ova pitanja čisto pravno, svojom argumentacijom, bez pozivanja na iskaze ovih svjedoka na koje se ionako ne može pozivati, jer ti svjedoci nisu pitani niti mogu biti pitani da li je Christian Schmidt visoki predstavnik i da li može nametati zakone, onda sve i ako odbije zahtjev za ponovno suđenje, a to Sud može učiniti, neće biti povrijeđen zakon, jer Sud u tom slučaju neće temeljiti svoju presudu na iskazima svjedoka, ističe Blagojević.

Ako se suđenje obnovi, sav teret će biti na sutkinji koja će voditi taj proces kako se on bespotrebno ne bi razvlačio

Dodaje kako Sud, naravno, može i da udovolji zahtjevu odbrane i da odredi da glavni pretres počinje iznova.

– Ali, to onda znači da se prvo mora ponovo pročitati optužnica, zatim moraju se ponovo saslušati svi svjedoci. A čim Sud odredi da glavni pretres počinje iznova, onda će time otvoriti prostor i odbrani da, eventualno, predlaže ponovo da se saslušavaju vještaci, pa da onda Sud odbije ponovo taj zahtjev, pa da odbrana ponovo traži izuzeće tog sudije, nakon čega sve ide na opštu sjednicu Suda BiH, što će, sve u svemu, ukoliko se udovolji tom zahtjevu, odbrani i optuženicima omogućiti da samo dodatno odugovlače postupak u ovom predmetu i to u nedogled, i da time onemogućavaju donošenje presude, objašnjava profesor Blagojević.

Harun Išerić, viši asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, za Oslobođenje ističe kako zna da je zahtjev odbrane validan i da su na to upozoravali i drugi stručnjaci iz oblasti prava kada je Milorad Dodik operisan i kada je otišao na bolovanje.

Dan za danom

– Ne znam šta piše u Zakonu o krivičnom postupku, da li Sud to može odbiti, ako nije u interesu pravde, ali u svakom slučaju, ako se dokazi budu smatrali svedenim, onda će se krenuti ispočetka i onda je sav teret na gospođi sutkinji, da na odgovarajući način upravlja postupkom i zakazuje ročište dan za danom kako bi se sve završilo blagovremeno, kako se ne bi dozvolilo odbrani da koristi te instrumente i odugovlači krivični postupak i odluku Suda, kaže Išerić.

Dodik je optužen s Lukićem, znajući da je visoki predstavnik donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, poduzimao radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika. Naredno ročište zakazano je za 29. januar.

(Oslobodjenje.ba)