Kada se govori o zvocanju, onda se o njemu uglavnom govori u negativnom kontekstu i vezuje za žene. Valjda zato što žene imaju razvijeniju sposobnost govora. Ili se tako čini, jer nekad ponavljaju jedno te isto sto puta. Ali hej, ima nas i koje smo vrlo kreativne u zvocanju, pa iako uglavnom verbalno obrađujemo iste teme, u svojim zvocanjima koristimo različite argumente. Čisto da ne bude dosadno i da drži pažnju.
Poslednjih dana naišla sam na gomilu tekstova (varijacija jednog-istog) kako je žensko zvocanje opasno za muškarce i kako im skraćuje život. Kao i sve druge stvari koje čitamo, i ova je samo muva pretvorena u slona. Zapravo, istina je sasvi drugačija. Nećete verovati, žensko zvocanje je zapravo zdravo za muškarce i ovom prilikom ću da navedem nekoliko primera.
Bolje pamćenje.Zvocanje se uglavnom svodi na ponavljanje jednih te istih stvari koje muškarci iz nekog razloga ne mogu da utuve u glavu. Čest predmet zvocanja su duhovi iz prošlosti, stvari koje su mogle da budu urađene a nisu, reči i situacije koju su se mogle izbeći ili reći i slično. Logičan izbor teme – prošlost prosto ne možete popraviti.
Ovakvo zvocanje poboljšava memoriju vašeg muškarca koji bi, bez stalnog podsećanja, jednostavno zaboravio neke trenutke iz svog života. Pobogu, život je samo jedan! Zar da zaboravite njegove detalje.
Sigurno se sećate one čuvene rečenice u školi „Ponavljanje je majka znanja“. Žene ponavljaju jedne te iste stvari kako bi ih sačuvale od zaborava i na taj način poboljšavaju sposobnost pamćenja svog muškarca. Ne verujete mi? Pitajte muškarce oko čega im žena najviše zvoca i nabrojaće vam te stvari k’o iz topa. Pitajte ih kada dete treba da pije sirup za kašalj, kako se zove učiteljica i u koju smenu im dete ide ove nedelje i …probaće da pogode.
Bolja koncentracija. Realno, muškarci koji slušaju svakodnevna zvocanja, samo se prave da slušaju. Ili se i ne prave – prosto se isključe i udube u nešto drugo. Jer, ako niste znali, retki su muškarci koji mogu da prate dve ili više stvari odjendom. To znači, ako ne slušaju zvocanje, duboko su koncetrisani na nešto drugo, bilo da je to naučno-obrazovni program na TV-u ili stranica o kulturi u dnevnim novinama. Dakle, osim što uzdiže njegovo kulturno i opšte obrazovanje, zvocanje vrlo efiksano poboljšava sposobnost muškarca da se fokusira na ono što radi.
Smanjuje mogućnost pojave Alchajmerove bolesti. Prema nekim studijama, samoća povećava rizik obolevanja od Alchajmerove bolesti. Zvocanje je ipak korisnije. I sasvim je logično, jer žene stalnim zvocanjem prosto aktiviraju rad muškog mozga na bilo koji način, podsećaju ga, teraju ga da smišlja izgovore i opravdanje i poboljšavaju pamćenje.
Razvija sposobnost neverbalnih metoda komunikacije. Ukoliko je redovno podvrgnut zvocanju dok se izležava posle posla gledajući TV (dok njegova žena posle posla usled kućnih i porodičnih obaveza nema tu privilegiju i zbog toga počinje da zvoca) muškarac će da razvije sposobnost praćenja i razumevanja TV sadržaja na osnovu čitanja sa usana i praćenja gestova i govora tela. Time žensko zvocanje značajno utiče na razvoj razumevanja neverbalne komunikacije kod muškaraca.
Socijalizacija. U bezglavom bekstvu od zvocanja, mnogi muškarci završe u kafani. Znate već da se po kafanama upoznaju razni ljudi i završavaju najrazličitiji poslovi. Nikad se ne zna kada muškarac u kafani može da naleti na čoveka koji će pokretom prsta da unapredi njegovu karijeru. Napredak i dokazivanje uvek su odličan način za jačanje samopouzdanja alfa mužjaka, a samim tim smanjuje šanse za razvoj depresije, pa eto još jedne korisne posledice zvocanja.
Aktivniji život. Poslednji, ali ne najmanje važan način na koji žensko zvocanje može pozitivno da utiče na muškarca jeste podsticaj da vode aktivan život ili da se bave nekim hobijem. Često, ne bi li pobegli od celodnevnog zvocanja, muškarci počinju da brinu o svom zdravlju i mršavljenju , lošem holesterolu i počinju da se bave nekom fizičkom aktivnošću – idu u teretanu, na fudbal, na trčanje… Treba li da nabrajam zašto je aktivan život dobar za zdravlje? Treba li da naglasim opet da je žensko zvocanje zapravo zdravo za muškarce i produžava im život?
Oni koji iz nekog razloga ne mogu da se bave fizičkom aktivnošću, često se bave nekim hobijem, postaju stručnjaci za popravljanje automobila, pegli, varenje, obradu drveta. Dakle, bonus prednost zvocanja je uticaj na mušku produktivnost.
Da zaključim – nije istina da žensko zvocanje skraćuje muški život. Naprotiv, produžava ga!
O efektima muškog zvocanja ženama (tipa „Ručak ti je opet zagoreo“, „Kad si zadnji put obrisala prašinu“ „Imaš paučinu u onom ćošku“….) opsežne studije i tekstovi još nisu napisani…
Izvor: skitarnik.com